1. Home
  2. Blog
  3. Nowa propozycja regulacji krajowych w zakresie CBAM
shutterstock_2419457451

Nowa propozycja regulacji krajowych w zakresie CBAM

30 sierpnia 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt ustawy zmieniającej przepisy o zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.

Główne cele ustawy:

  • Zapewnienie zgodności polskiego prawa z unijnymi przepisami CBAM.
  • Usystematyzowanie kwestii relewantnych dla trwającego już okresu przejściowego, tj. procedur przyznawania, odmowy przyznania lub cofnięcia statusu upoważnionego zgłaszającego CBAM.
  • Uregulowanie kwestii związanych z docelowym okresem sprawozdawczości (procedura nakładania kar administracyjnych).

Kluczowe uregulowania w ustawie o CBAM

Zgodnie z założeniami, KOBiZE został formalnie wyznaczony do pełnienia nadzoru nad realizacją obowiązków CBAM w Polsce. KOBiZE będzie m.in.:

  • Prowadzić procedury korekt sprawozdań w przypadku ich niekompletności lub błędów.
  • Nakładać administracyjne kary pieniężne za niewywiązywanie się z obowiązków sprawozdawczych. Organem właściwym w sprawach prowadzenia postępowań egzekucyjnych oraz pełnienia funkcji wierzyciela w odniesieniu do wymierzonych przez KOBiZE kar będzie Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Procedura korekty sprawozdań CBAM

Na podstawie wykazu zgłaszających objętych obowiązkiem sprawozdawczym, co do których istnieje podejrzenie, że nie złożyli sprawozdania, oraz orientacyjnej oceny złożonych sprawozdań, które Komisja Europejska uznała za niekompletne lub nieprawidłowe, KOBiZE będzie mogło wszczynać tzw. procedury korekt sprawozdań CBAM.

W przypadku stwierdzenia braków lub błędów zgłaszający zostanie wezwany do ich uzupełnienia lub poprawy w określonym terminie, nie dłuższym niż 3 miesiące. Jeśli po tym czasie sprawozdanie nadal będzie niekompletne lub zgłaszający nie podejmie niezbędnych działań, wezwania będą powtarzane aż do maksymalnie 9 miesięcy od pierwszego wezwania. Jeśli po upływie tego czasu sprawozdanie nadal będzie nieprawidłowe lub w ogóle nie zostanie złożone, wobec zgłaszającego zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej.

Zgodnie z zapowiedziami, KOBiZE będzie istniała możliwość złożenia wyjaśnień przez zgłaszającego w przypadkach, gdy prawidłowe i kompletne sprawozdanie CBAM nie może zostać złożone, pomimo podjęcia przez zgłaszającego niezbędnych działań. Zgłaszający będzie miał możliwość udowodnienia, iż podjął wszelkie niezbędne działania, tj. spełnił przesłanki należytej staranności w celu zdobycia wymaganych informacji, jednakże nie z jego winy nie udało się ich rzeczywiście uzyskać.

Nakładanie kar administracyjnych

Za brak prawidłowego sprawozdania CBAM mogą być nakładane kary w wysokości od 10 do 50 EUR za każdą tonę niezaraportowanej emisji. Wysokość kary będzie przeliczana na PLN na podstawie kursu euro w przeliczeniu na złotówki, zgodnie z wartościami ogłaszanymi przez NBP.

Wyłączenie interpretacji indywidualnych

Projekt ustawy zakłada również, że KOBiZE będzie rozpatrywać wnioski, udzielać wyjaśnień,  zajmować stanowiska w sprawach dotyczących zakresu mechanizmu CBAM lub realizacji obowiązków z niego wynikających, nawet tych wymagających zastosowania przepisów celnych. W związku z tym przedsiębiorcy nie będą mogli składać wniosków o interpretacje indywidualne w tym zakresie.

Co istotne, KOBiZE w razie wątpliwości będzie miało możliwość zwracania się do Szefa KAS z prośbą o wydanie opinii dotyczącej stosowania przepisów celnych. Szef KAS będzie dokonywał interpretacji przepisów, jednak wydawane opinie nie będą stanowić propozycji rozstrzygnięcia danej sprawy co do jej istoty.

 

kontakt: Magdalena Chmielewska-Cholewa, doradca podatkowy

email: magdalena.chmielewska@kdcp.pl