1. Home
  2. Blog
  3. Państwo nie może odmówić podatnikowi zwrotu nadpłaconego VAT powołując się na bezpodstawne wzbogacenie – opinia Rzecznik Generalnej Juliane Kokott w polskiej sprawie C-606/22
panstwo-nie-moze-odmowic-podatnikowi-zwrotu-nadplaconego-vat-powolujac-sie-na-bezpodstawne-wzbogacenie-opinia-rzecznik-generalnej-juliane-kokott-w-polskiej-sprawie-c-60622

Państwo nie może odmówić podatnikowi zwrotu nadpłaconego VAT powołując się na bezpodstawne wzbogacenie – opinia Rzecznik Generalnej Juliane Kokott w polskiej sprawie C-606/22

Opinia Rzecznik Generalnej z 16 listopada 2023 r. zostaÅ‚a wyrażona w sprawie dotyczÄ…cej polskiej spóÅ‚ki Å›wiadczÄ…cej usÅ‚ugi zwiÄ…zane ze sprzedażą karnetów na wejÅ›cia do obiektów sportowych.

KierujÄ…c siÄ™ wydawanymi przez organy podatkowe interpretacjami, SpóÅ‚ka opodatkowywaÅ‚a przedmiotowe usÅ‚ugi stawkÄ… VAT 23%. Po zmianie prezentowanego stanowiska, SpóÅ‚ka skorygowaÅ‚a transakcje wykazane w deklaracjach podatkowych i zastosowaÅ‚a stawkÄ™ 8% VAT. Ze wzglÄ™du na odmowÄ™ naczelnika urzÄ™du skarbowego w zakresie stwierdzenia nadpÅ‚aty VAT, podtrzymanÄ… przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, SpóÅ‚ka zaskarżyÅ‚a decyzjÄ™ do WSA.

W ocenie WSA, SpóÅ‚ka miaÅ‚a prawo do skorygowania podatku, a fakt, że transakcje byÅ‚y dokumentowane paragonami fiskalnymi jak również to, iż SpóÅ‚ka nie posiada oryginaÅ‚ów paragonów nie stoi temu na przeszkodzie. Organ podatkowy zaskarżyÅ‚ wyrok do NSA, który zwróciÅ‚ siÄ™ z pytaniem prejudycjalnym w celu ustalenia, czy przepisy Dyrektywy VAT oraz zasady neutralnoÅ›ci, proporcjonalnoÅ›ci i równego traktowania stojÄ… na przeszkodzie praktyce krajowych organów podatkowych, w zakresie, w jakim nie dopuszcza ona korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego, gdy:

  • nabywcÄ… jest konsument,
  • sprzedaż byÅ‚a dokumentowana paragonami fiskalnymi,
  • zastosowana zostaÅ‚a zbyt wysoka stawka VAT,
  • korekta nie wpÅ‚ynie na wartość brutto sprzedaży.

W przedmiotowej opinii Rzecznik Generalna wskazaÅ‚a, iż każda ustalona cena (brutto) zawsze zawiera VAT w ustawowo przewidzianej (prawidÅ‚owej) wysokoÅ›ci. JeÅ›li zatem usÅ‚ugodawca niesÅ‚usznie zastosuje przy obliczeniach zbyt niskÄ… stawkÄ™ podatku, nadal jest zobowiÄ…zany do zapÅ‚aty podatku w prawidÅ‚owej wysokoÅ›ci, a to, czy może on nastÄ™pnie zwiÄ™kszyć Å›wiadczenie wzajemne w celu przerzucenia tego wyższego podatku na usÅ‚ugobiorcÄ™, jest kwestiÄ… prawa cywilnego i ryzykiem usÅ‚ugodawcy. W tym zakresie Rzecznik Generalna przypomniaÅ‚a, iż TSUE orzekaÅ‚, że jeżeli cena towaru zostaÅ‚a uzgodniona przez strony umowy bez żadnej wzmianki dotyczÄ…cej VAT, ustalona cena obejmuje już VAT. Nie można zatem w analizowanej sprawie stwierdzić, że usÅ‚ugobiorca poniósÅ‚ koszt zbyt wysokiego VAT.

W opinii Rzecznik Generalna podkreÅ›liÅ‚a również, że podatki pobrane z naruszeniem prawa Unii muszÄ… zostać zwrócone, niezależnie od ksztaÅ‚tu uregulowaÅ„ krajowych (co wynika z utrwalonego orzecznictwa TSUE). W badanym przypadku warunkiem takiego zwrotu nie jest dokonanie korekt paragonów fiskalnych.

W przedmiocie zarzutu bezpodstawnego wzbogacenia, Rzecznik Generalna zaznaczyÅ‚a, że jeżeli ustalono staÅ‚Ä… cenÄ™, która zawieraÅ‚a część odpowiadajÄ…cÄ… zbyt wysokiemu VAT, a tym samym zbyt niskÄ… kwotÄ™ zysku, usÅ‚ugodawca nie zostaÅ‚ bezpodstawnie wzbogacony. Dokonanie zwrotu VAT usÅ‚ugodawcy w takim przypadku nie może być również postrzegane jako nierówne traktowanie usÅ‚ugodawców wystawiajÄ…cych faktury, gdyż ci korygowaliby podstawÄ™ opodatkowania tylko w przypadku zmiany ceny, np. w drodze cywilnoprawnej. Jednak nawet przy zaÅ‚ożeniu bezpodstawnego wzbogacenia, paÅ„stwo polskie nie może powoÅ‚ywać siÄ™ na tÄ™ okoliczność, gdyż samo jÄ… spowodowaÅ‚o (paÅ„stwo poczÄ…tkowo nalegaÅ‚o na bÅ‚Ä™dnÄ… stawkÄ™ podatku).

Skutki dla podatników

W przypadku wydania przez TSUE wyroku potwierdzajÄ…cego tezy prezentowane przez Rzecznik GeneralnÄ…, polscy podatnicy zyskajÄ… istotnÄ… podstawÄ™ uzasadniajÄ…cÄ… domaganie siÄ™ zwrotu nadpÅ‚at VAT z uwagi na zastosowanie w przeszÅ‚oÅ›ci zawyżonej stawki VAT w obrocie konsumenckim. Zatem w interesie wielu przedsiÄ™biorców jest uważne monitorowanie dalszych losów niniejszej sprawy.